This question was already asked and answered, but the initial part of the questi
ID: 2700062 • Letter: T
Question
This question was already asked and answered, but the initial part of the question and part A need to be answered in table format...
Judy Johnson is choosing between investing in two Treasury securities that mature in five years and have par values of $1,000. One is a Treasury note paying an annual coupon of 5.06 percent. The other is a TIPS which pays 3 percent interest annually.
a. If inflation remains constant at 2 percent annually over the five years, what will be Judy%u2019s annual interest income from TIPS bond? From Treasury note?
Year - par value - Treasury Note Annual coupon intrst - inflation - par value - TIPS Annual Coupon interest
1
2
3
4
5 - total $ - - total $ - total $
Explanation / Answer
a.Judy%u2019s annual interest income from TIPS bond =3%*$1,000 = $30
Judy%u2019s annual interest income from Treasury bond =5.06%*$1,000 = $50.6
b. Interest Judy receive over the five years from the Treasury note = $50.6*5 = $253.0
Interest Judy receive over the five years from the TIPS bond = $30*5 = $150.0
c. Par value Judy receive from the Treasury note = $1,000
Par value Judy receive from the TIPS bond = $1,000
d. Judy%u2019s total income from the Treasury note = $1,253
Judy%u2019s total income from TIPS bond = $1,150
Yes, she should use this total as a way of deciding which bond to purchase
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.