On July 1, Kevin purchases 6,000 shares of preferred stock for $25.13 per share.
ID: 2700106 • Letter: O
Question
On July 1, Kevin purchases 6,000 shares of preferred stock for $25.13 per share. The stock is to pay a dividend for $0.29(1.02)^(k-1) at the end of each quarter of the k-th year Kevin holds the stock. That is to say, he first receives four successive end-of-the quarter payments at a rate of $0.29 per share and then four successive end-of-the quarter payments at a rate of $0.29(1.02) per share etc. Find the yield rate for this purchase assuming all dividends are paid and Kevin holds the stock forever.
Explanation / Answer
Returns for 1st year = 0.29*4 = $1.16
Returns for 2nd year = $0.29(1.02)*4= 1.1832
Returns for 3rd year = $0.29(1.02)^2*4= 1.1206864 etc.
Let yield = X
Hence
$25.13 = $1.16*(1/(1+X)+1.02/(1+X)^2+....) = 1.16/(1+X) * (1/(1-1.02/(1+X))
Hence X = yield = 6.616% = Answer
I am 10% sure of this
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.