Central City Construction (CCC) needs $1 million of assets to , and it expects t
ID: 2700147 • Letter: C
Question
Central City Construction (CCC) needs $1 million of assets to , and it expects to have a basic earning power ratio of 35%. CCC will own no securities, so all of its income will be operating income. If it chooses to, CCC can finance up to 30% of its assets with debt, which will have an 8% interest rate. Assuming a 30% tax rate on all taxable income, what is the difference between CCC's expected ROE if it financeswith 30% debt versus its expected ROE if it finances entirely with common stock? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
EBIT/Assests = 0.35
ROE = Net Profit /Equity ;
EBIT = 0.35*Assests = $0.35 million
For Interest if Debt is 0.3 times = 0.30*0.08 = $0.024 million
(EBIT - INTEREST)*(1-T) = NEt Profit = $0.2282 million
Equity = 0.7 million
ROE = 02282/0.7 = 0.326 ----(in case of 30 % debt)
In case of no debt ;
EBIT = $0.35 million ;
no interest ;
so
Net Profit = 0.35*(1-T) = $0.245 million
Equity = $1 milliom
ROE = 0.245/1 =0.245 ;
Difference = 0.326 -0.245 = 0.081 = 8.1 %
Rate the best answer only and ask me any doubt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.