Compact fluorescent lamps (CFLs) have become more popular in recent years, but d
ID: 2700488 • Letter: C
Question
Compact fluorescent lamps (CFLs) have become more popular in recent years, but do they make financial sense? Suppose a typical 60-watt incandescent lightbulb costs $0.37 and lasts for 1,000 hours. A 15-watt CFL, which provides the same light, costs $3.00 and lasts for 12,000 hours. A kilowatt hour of electricity costs $0.113, which is about the national average. A kilowatt-hour is 1,000 watts for 1 hour. However, electricity costs actually vary quite a bit depending on location and user type. An industrial user in West Virginia might pay $0.04 per kilowatt-hour whereas a residential user in Hawaii might pay $0.25
You require a return of 10 percent and use a light fixture 500 hours per year. What is the break-even cost per kilowatt-hour? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 6 decimal places. (e.g., 32.161616))
Explanation / Answer
X $ per kWh be the cost of elctricity
For 60W incandescent lightbulb
Time, T1 = 1000/500 = 2 years
Initial Cost, P1 = 0.39$
Electricity Cost, E1 = 1000*X
For 15W CFL
T2 = 24 years
P2 = 3.10$
E2 = 12000X
Rate of return, R = 11%
Total Electricity Cost, E = 13000X
Return From incandescent lightbulb in 2 years, I = P1 + P1*R*T1/100 = 0.4758$
Return From CFL in 24 years, C = P2 + P2*R*T2/100 = 11.284$
For break even cost
X = I + C
13000X = 11.7598
X = 0.000905$ per kWh
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.