A company is looking at a new sausage system with an installed cost of $709,800.
ID: 2700996 • Letter: A
Question
A company is looking at a new sausage system with an installed cost of $709,800. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's 5-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $109,200. The sausage system will save the firm $218,400 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $50,960. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 8 percent, the NPV of this project is $? (Round your answer to 2 decimal places).Explanation / Answer
annual depriciation = 709800/5 = 141960
after tax salvage value = 109200 * (1-0.35) = 70980
OCF = 218400 * (1-0.35) + 0.35 * (141960) = 191646
NPV = -709800 - 50960 + 191646/1.08 + 191646/1.08^2 + 191646/1.08^3 + 191646/1.08^4 + 191646/1.08^5 + (70980+50960)/1.08^5
=87417.22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.