Consider the following information and then calculate the required rate of retur
ID: 2701171 • Letter: C
Question
Consider the following information and then calculate the required rate of return for the Scientific Investment Fund. The funds' assets are as follows:
Stock Investment Beta
A $200,000 1.50
B $300,000 -0.50
C $500,000 1.25
D $1,000,000 0.75
The market required rate of return is 15 percent and the risk-free rate is 7 percent.
Calculate the required rate of return for the Scientific Investment Fund. PLEASE SHOW ALL WORK THANKS!!!!
Explanation / Answer
the fund beta is computed as folows
total investment = 200000 + 300000 + 500000 + 1000000 = 2000000
beta = (200000/2000000) * 1.5 + (300000/2000000) * -0.5 + (500000/2000000) * 1.25 + (1000000/2000000) * 0.75 = 0.7625
required rate of retun = rf + (rm - rf) * beta
= 7% + (15% - 7%) * 0.7625
=13.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.