Question 6 Phone Home, Inc. is considering a new 6-year expansion project that r
ID: 2701254 • Letter: Q
Question
Question 6
Phone Home, Inc. is considering a new 6-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $5,994,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its 6-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $5,328,000 in annual sales, with costs of $2,131,200. The tax rate is 16 percent. What is the operating cash flow for this project?
$1,894,318
$2,515,482
$2,669,328
$2,845,152
$1,894,318
$2,515,482
$2,669,328
$2,845,152
Explanation / Answer
depreciation per year =5994000/6=$999000
So operating cash flow for this project=($5,328,000 -$2,131,200-$999000 )*(1-16%) +$999,000
=$2,845,152
ans:$2,845,152
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.