Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Complete the balance sheet and sales information in the table that follows for J

ID: 2701453 • Letter: C

Question

Complete the balance sheet and sales information in the table that follows for J. White

Industries using the following financial data:

Total assets turnover: 1.5

Gross profit margin on sales: (Sales %u2013 Cost of goods sold)/Sales = 25%

Total liabilities-to-assets ratio: 40%

Quick ratio: 0.80

Days sales outstanding (based on 365-day year): 36.5 days

Inventory turnover ratio: 3.75

Partial Income Statement Information

Sales                                    _______

Cost of goods sold           _______

Balance Sheet

Cash                                    _______       Accounts payable                     ______

Accounts receivable       _______       Long-term debt                      50,000

Inventories                        _______        Common stock                         ______

Fixed assets       _______                     Retained earnings                     100,000

Total assets        $400,000                   Total liabilities and equity       ______

Explanation / Answer

Sales = total assets * turnover ratio = 400,000*1.5 = 600,000


Gross profit margin = 25%*sales = 25%*600,000 = 150,000

So COGS = 600,000-150,000 = 450,000


Total liabilities = 40%*total assets = 40%*400,000 = 160,000

So current liabilities = 160,000-long term debt = 160,000-50,000 = 110,000


Accounts receivable = 36.5/365*sales = 36.5/365*600,000 = 60,000


Inventory = COGS/turnover ratio = 450,000/3.75 = 120,000

Let cash be X. Then quick ratio = (cash+accounts receivable)/current liabilities = (X+60,000)/110,000 = 0.8, i.e X = 28,000. So cash is 28,000

Current assets = cash+accounts receivable+inventory = 28000+60000+120000 = 208,000


Fixed asset = total asset - current asset = 400,000-208,000 = 192,000


Common stock = (total liabilties and equity) - retained earnings - total liabilities = 400,000-100,000-160,000 = 140,000


So final values are:

Sales: 600,000

Cost of Goods Sold: 450,000


Cash: 28,000

Accounts receivable: 60,000

Inventory: 120,000

Fixed assets: 192,000

Total assets: 400,000


Accounts payable: 110,000

Long term debt: 50,000

Common stock: 140,000

Retained earnings: 100,000

Total liabilities and equity: 400,000


Hope this helped ! Let me know in case of queries.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote