You are considering investing in a compnay thtat cultivates tuna for sale to loc
ID: 2701704 • Letter: Y
Question
You are considering investing in a compnay thtat cultivates tuna for sale to local restaurants. Use the following information:
Sales price per tuna = $ 88.00
Variable costs per tuna = $ 5.60
Fixed costs per year = $660,000.00
Depreciation per year = $ 53,000.00
Tax pate = 39%
The discount rate for the company is 11 percent, the initial investment in equipment is $371,000, and the project's economic life is seven years. Assume the equipment is depreciated on a straight-line basis over the project's life.
A. What is the accounting break-even level for the project? Accounting break-even _______ units.
B. What is the financial break-even level for the project? Financial break-even _______ units.
Explanation / Answer
The annuity factor for 11% at 7 years is 4,7122. So the project must generate 371,000/4.7122= 78,731.80 in yearly cash flow to break even.
So if x is the number of units to break even we have
(82.40x -660,000-53,000)*(1-.39) +53,000= 78,731.80
Solving for x we get 9164.84 or 9165 units.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.