Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2702159 • Letter: D
Question
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 12,000 shares of stock and $100,000 in debt. Plan II would result in 8,700 shares of stock and $155,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent.
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $80,000. The all-equity plan would result in 18,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
In part (a), what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what is the EPS of the firm? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, when will EPS be identical for Plans I and II?
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $80,000. The all-equity plan would result in 18,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
EPS
Plan 1: 80000 - 5000 /12000 = 6.25
plan 2: 80000 - 7750/8700 = 8.31
all equity: 80000/18000 = 4.44
b)
Plan 1 and all equity
(EBIT- 5000)/12000 = EBIT/18000
EBIT = 15000
Plan 2 and equity
(EBIT - 7750)/.8700 = EBIT/18000
EBIT = 15000
c) (EBIT- 5000)/12000 = (EBIT - 7750)/.8700
EBIT = 15000
d) EPS
Plan 1: 80000(1-0.4) - 5000(1-0.4) /12000 = 3.75
plan 2: 80000(1-0.4) - 7750(1-0.4)/8700 = 4.98
all equity: 80000(1-0.4)/18000 = 2.67
e)Plan 1 and all equity
(EBIT- 5000)(1-0.4)/12000 = EBIT(1-0.4)/18000
EBIT = 15000
Plan 2 and equity
(EBIT - 7750)(1-0.4)/.8700 = EBIT(1-0.4)/18000
EBIT = 15000
f) (EBIT- 5000)(1-0.4)/12000 = (EBIT - 7750)(1-0.4)/.8700
EBIT = 15000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.