Jake\'s Sound Systems has 210,000 shares of common stock outstanding at a market
ID: 2702353 • Letter: J
Question
Jake's Sound Systems has 210,000 shares of common stock outstanding at a market price of $36 a share. Last month, Jake's paid an annual dividend in the amount of $1.593 per share. The dividend growth rate is 4%. Jake's also has 6,000 bonds outstanding with a face value of $1,000 per bond. The bonds carry a 7% coupon, pay interest annually, and mature in 4.89 years. The bonds are selling at 99% of face value. The company's tax rate is 34%. What is Jake's weighted average cost of capital?
Jake's Sound Systems has 210,000 shares of common stock outstanding at a market price of $36 a share. Last month, Jake's paid an annual dividend in the amount of $1.593 per share. The dividend growth rate is 4%. Jake's also has 6,000 bonds outstanding with a face value of $1,000 per bond. The bonds carry a 7% coupon, pay interest annually, and mature in 4.89 years. The bonds are selling at 99% of face value. The company's tax rate is 34%. What is Jake's weighted average cost of capital?
Explanation / Answer
E = 210,000*36 = 7.56m
D1 = $1.593 x 1.04 = $1.65672
To get re
36 = 1.65672 / re - g
re = (1.65672 / 36) + g
= 0.08602 = 8.602%
D = 6,000*1,000*0.99 = 5.9
To get rd
N = 4.89, I/Y = ???, PV=990 {0.99*1,000}, PMT=70 {007*1,000), FV=1,000
YTM = 7.1541%
V= 7.56 + 5.9 =13.46
WACC = (5.9/13.46)*(0.071541)*(1-0.34) + (7.56/13.46)*0.086
WACC = 0.069 = 6.9%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.