The Haradway Corporation plans to lease a 880,000 asset to the O\'Neil Corporati
ID: 2702468 • Letter: T
Question
The Haradway Corporation plans to lease a 880,000 asset to the O'Neil Corporation. The lease will be for 11 years. Use Appendix D.
a) If the Hardaway Corporation desires a 10 percent return on its investment, how much should the lease payments be? (Round PV Factor to 3 decimal places. Round your answer to the nearest dollar amount.)
b) The Hardaway Corporation is able to take a 10 percent deduction from the purchase price of 880,000 and will pass the benefits along to the O'Neil Corporation in the form of lower lease payment, (related to the Hardaway Corporation in the form of lower initial net cost), how much should the revised lease payments be? The Hardaway Corporation desires a 10 percent return on the 11-year lease. (Roun PV Factor to 3 decimal places. Round your answer to the nearest dollar amount.)
Explanation / Answer
rate on investment = 10%
discount rate = 10%
PV @10%,11years = 6.495
value of asset = 8,80,000/6.495 = 135,488.84
since 10% deduction = purchase price * 10% =880,000*10% = 88,000
net values of the asset = total -deduction = 880,000 - 88,000 = 792,000
now as calculated PV before @10%,11 years = 6.495
lease payments = 792,000/6.495 = 121,939.95
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.