Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At $20 per bottle the Chip%u2019s FCF is $ and at the new price Chip%u2019s FCF

ID: 2702486 • Letter: A

Question

At $20 per bottle the Chip%u2019s FCF is $  and at the new price Chip%u2019s FCF is $. Chip%u2019s Home Brew Whiskey management forecasts that if the firm sells each bottle of Snake-Bite for $20, then the demand for the product will be 15,000 bottles per year, whereas sales will be 92 percent as high if the price is raised 11 percent. Chip%u2019s variable cost per bottle is $10, and the total fixed cash cost for the year is $100,000. Depreciation and amortization charges are $20,000, and the firm has a 30 percent marginal tax rate. Management anticipates an increased working capital need of $3,000 for the year. What will be the effect of the price increase on the firm%u2019s FCF for the year? (Round answers to nearest whole dollar, e.g. 5,275.) At $20 per bottle the Chip%u2019s FCF is $ and at the new price Chip%u2019s FCF is $.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answers as follows


Part 1: $20 per Bottle


FCF = 15000*(20 - 10) - 100000 - 20000 = 30000*(1-.30) + 20000 - 3000 = 38000


Part 2: When Demand goes to 92%


FC = 15000*.92*(20*(1+.11) -10) - 100000 - 20000 = 48360*(1-.30) + 20000 - 3000 = 50852


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote