The following are balance sheets for the Genatron Manufacturing Corporation for
ID: 2702816 • Letter: T
Question
The following are balance sheets for the Genatron Manufacturing Corporation for the years 2010 and 2011: BALANCE SHEET 2010 2011 Cash 50000 40000 Accounts receivable 200000 260000 Inventory 450000 500000 Total current assets 700000 800000 Fixed assets (net) 300000 400000 Total assets 1000000 1200000 Bank loan, 10% 90000 90000 Accounts payable 130000 170000 Accruals 50000 70000 Total current liabilities 270000 330000 Long-term debt, 12% 300000 400000 Common stock, $10 par 300000 300000 Capital surplus 50000 50000 Retained earnings 80000 120000 Total liabilities and equitiy 1000000 1200000 a. Calculate the weighted average cost of capital based on book value weights. Assume an after-tax cost of new debt of 8.63 percent and a cost of common equity of 16.5 percent. b. The current market value of Genatron The following are balance sheets for the Genatron Manufacturing Corporation for the years 2010 and 2011: BALANCE SHEET 2010 2011 Cash 50000 40000 Accounts receivable 200000 260000 Inventory 450000 500000 Total current assets 700000 800000 Fixed assets (net) 300000 400000 Total assets 1000000 1200000 Bank loan, 10% 90000 90000 Accounts payable 130000 170000 Accruals 50000 70000 Total current liabilities 270000 330000 Long-term debt, 12% 300000 400000 Common stock, $10 par 300000 300000 Capital surplus 50000 50000 Retained earnings 80000 120000 Total liabilities and equitiy 1000000 1200000 a. Calculate the weighted average cost of capital based on book value weights. Assume an after-tax cost of new debt of 8.63 percent and a cost of common equity of 16.5 percent. b. The current market value of GenatronExplanation / Answer
Please find the solution here :
a. Equity =300,000 + 50,000 + 120,000 = $470,000.00
Net Debt = +400,000 -$40,000 = $360000
WACC =($470,000.00*16.5% +360000* 8.63%)/($470,000.00 +360000.00 )
=13.09%
b. Equity =20 * 30,000 = 600,000
Debt =$350,000
WACC =( 600000*16.5% +350000* 8.63%)/( 600000 +350000 )
= 13.60%
c.Using book value
WACC =($470,000.00*16.5% +360000*18%*(1-40%))/($470,000.00 +360000.00 )
=14.03%
Using market value
WACC =( 600000*16.5% +350000*18%*(1-40%))/( 600000 +350000 )
= 14.40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.