A firm plans to pay an annual dividend of $0.48 next year. Dividends and earning
ID: 2702891 • Letter: A
Question
A firm plans to pay an annual dividend of $0.48 next year. Dividends and earnings have been growing at a compound annual rate of 8 percent and are expected to continue growing at that rate. What is an investor's required rate of return on the firm
A firm plans to pay an annual dividend of $0.48 next year. Dividends and earnings have been growing at a compound annual rate of 8 percent and are expected to continue growing at that rate. What is an investor's required rate of return on the firm's common equity if the current price of its stock is $12 per shareExplanation / Answer
12= 0.48/(x-0.08)
12x-0.96=0.48
x=0.12
x=12%=investor required rate of return
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.