The earnings and dividends of a firm are expected to grow at an annual rate of 1
ID: 2702895 • Letter: T
Question
The earnings and dividends of a firm are expected to grow at an annual rate of 15 percent over the next 4 years and then slow to a constant growth rate of 8 percent per year thereafter. The firm currently pays a dividend of $0.50 per share (D0 = $0.50). What is the value of this firm
The earnings and dividends of a firm are expected to grow at an annual rate of 15 percent over the next 4 years and then slow to a constant growth rate of 8 percent per year thereafter. The firm currently pays a dividend of $0.50 per share (D0 = $0.50). What is the value of this firm's stock to an investor who requires a 14 percent rate of return?Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
D1 = .50*(1.15) = .575
D2 = .575*(1+.15) = .661
D3 = .661*(1+.15) = .760
D4 = .760*(1+.15) = .874
P4 = .944/(.14 -.08) = 15.73
P0 = .575/(1+.14)^1 + .661/(1+.14)^2 + .760/(1+.14)^3 + .874/(1 +.14)^4 + 15.73/(1+.14)^4 = 11.356 or 11.36
Answer is 11.356 or 11.36
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.