Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2702988 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.10 million. This investment will consist of $2.20 million for land and $9.90 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.25 million, $2.11 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.04 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.90 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent.
Calculate the NPV of this investment.
Explanation / Answer
PV of inflow= (2.04+1.90)*(1-.35)=2.567
Pv=2.567*6.144=15.734
Pv of sale value=5.25*(1-.35)*0.385=1.318125
total inflow=15.734+1.318125=17.0478
NPV=-12.10+17.0478=4.9478
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.