Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2703148 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.20 million. This investment will consist of $2.10 million for land and $10.10 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.04 million, $2.37 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.04 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.88 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment.
Explanation / Answer
Annual cash flow from operation = 1.88 million
Post tAx salvage Value = 5.04-2.37*35% = $4.2105
NPV = 1.88PVIFA(10%,10) +4.2105PVIF(10%,10) - 12.20
= 0.97511618 Million or $975,116.18
Since the npv is positive the project should be accepted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.