Werth Company produces tie racks. The estimated fixed costs for the year are $28
ID: 2703963 • Letter: W
Question
Werth Company produces tie racks. The estimated fixed costs for the year are $288,000, and the estimated variable costs per unit are $14. Werth expects to produce and sell 60,000 units at a price of $20 per unit. By how much can sales revenue drop before Werth incurs a loss? Answer A. $72,000 B. $12,000 C. $360,000 D. $240,000I came up with 360,000 can someone help me to make sure this is correct Werth Company produces tie racks. The estimated fixed costs for the year are $288,000, and the estimated variable costs per unit are $14. Werth expects to produce and sell 60,000 units at a price of $20 per unit. By how much can sales revenue drop before Werth incurs a loss? Werth Company produces tie racks. The estimated fixed costs for the year are $288,000, and the estimated variable costs per unit are $14. Werth expects to produce and sell 60,000 units at a price of $20 per unit. By how much can sales revenue drop before Werth incurs a loss? $72,000 $12,000 $360,000 $240,000
I came up with 360,000 can someone help me to make sure this is correct A. $72,000 B. $12,000 C. $360,000 D. $240,000
I came up with 360,000 can someone help me to make sure this is correct
Explanation / Answer
Breakeven point = 20*288,000/(20-14) =$960000
current sales = 20*60000 =$1200000
Difference = $1200000-$960000 =$240000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.