Sholegg Resurfacing plants to retain $125,000 of its income this year for reinve
ID: 2704066 • Letter: S
Question
Sholegg Resurfacing plants to retain $125,000 of its income this year for reinvestment. Financial analysts have determined that the firm's after-tax cost of debt is 4.8 percent, its cost of internal equity is 9 percent, and its cost of external equity is 11.5 percent. Sholegg experts to finance capital budgeting projects so as to maintain its current capital structure, which consists of 55 percent debt. Sholegg has no preferred stock. What will Sholegg's marginal cost of capital be if its total capital budgeting needs are $300,000 for the year?
Explanation / Answer
Required Capital= $ 300000
Debt = 55 % of 300000=165000
Assuming that the remaining 135000 is raised equally through internal and external equity.
Internal equity= 135000* 50%= 67500
External Equity = 135000* 50%= 67500
Now, Marginal cost of capital= cost of additional capital raised
= weighted average cost of raising 300000
= 4.8 * 165000/300000 + 9 * 67500/300000 + 11.5* 67500/300000
=7.25 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.