Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2704549 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.10 million. This investment will consist of $2.10 million for land and $10.00 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.20 million, $2.26 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.02 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.84 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment. PLEASE USE THE NUMBERS THAT ARE IN THE QUESTION I POSTED
Explanation / Answer
Annual depreciation = (12.1-(5.2-2.26))/10 = 0.916
Annual Tax Expenses = (2.02-0.916)*35% = 0.3864
Annual Post tax cash flow from operation = 1.84-0.3864 = $1.4536 million
Post tAx salvage Value = 5.2-2.26*35% = $4.409
NPV = 1.4536PVIFA(10%,10) +4.409PVIF(10%,10) - 12.1
= - 9.84 million
Since the npv is negative the project is not viable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.