38. Juno Industrial Supply has a $150,000 line of credit with a 6.5 percent inte
ID: 2704808 • Letter: 3
Question
38. Juno Industrial Supply has a $150,000 line of credit with a 6.5 percent interest rate. The loan agreement requires a 2 percent compensating balance, which is based on the total amount borrowed, and which will be held in an interest-free account. What is the effective interest rate if the firm borrows $91,800 on the line of credit for one year?
A. 6.42 percent
B. 6.47 percent
C. 6.50 percent
D. 6.58 percent
E. 6.63 percent
Explanation / Answer
E. 6.63 percent
Effective amount borrowed = 91800-2%*91800 = 89964
Interest Amount = 91800*6.5% = 5967
Effective interest = 5967/89964 *100 = 6.63%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.