You have an opportunity to buy the Newton Falls Paper mill for $15 million. Curr
ID: 2705325 • Letter: Y
Question
You have an opportunity to buy the Newton Falls Paper mill for $15 million. Currently the mill sells standard paper reams and revenues total $5 million per year with fixed costs of $2 million and variable costs of 40% of revenue.
1. the intrest rate is 11.64%
1. If you paid the $15 million and operated the mill as it is now, meaning you earned the $5 million per year in revenues what would be your NPV? If negative what would you have to pay to get a 0 NPV? I'm stuck on how to find the npv with the perpetuity. i thought it would be (1 million/ 11.64%)-15 million but its not. please help. thanks.
asf
Explanation / Answer
Variable costs = 40%*5 million = 2 million
Profit before tax = 5 million - 2 million (variable cost) - 2 million (fixed cost) = 1 million
Net income = profit before tax * (1-tax rate) = 1*(1-35%) = 0.65 million
So NPV = 0.65/11.64% - 15 = -9.42 million
To get a zero NPV, we should pay 15 million - 9.42 million = 5.58 million
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.