Problem 10-3 Average Cost (LO2) In a slow year, Deutsche Burgers will produce 3
ID: 2705332 • Letter: P
Question
Problem 10-3 Average Cost (LO2)
In a slow year, Deutsche Burgers will produce 3 million hamburgers at a total cost of $3.9 million. In a good year, it can produce 6 million hamburgers at a total cost of $5.4 million.
What is the average cost per burger when the firm produces 1.5 million hamburgers? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What is average cost when the firm produces 3 million hamburgers? (Round your answer to 2 decimal places.)
In a slow year, Deutsche Burgers will produce 3 million hamburgers at a total cost of $3.9 million. In a good year, it can produce 6 million hamburgers at a total cost of $5.4 million.
Explanation / Answer
Let fixed cost be x and variable be y
x + 3000000y = 3900000
x + 6000000y = 5400000
3000000y = 1500000
y = 0.5
x = 2.4 million
Hence fixed cost is 2.4 million and variale cost is $0.5
a)
for producing 1.5million burgers cost is 2.4m + 1.5 * 0.5 = 3.15m
average cost is 3.15 / 1.5 = $2.1 per buger
b) for 3 million burgers average cost is 3.9 / 3 = $1.3 per burger
c) The fixed costs are spread across more burgers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.