Calculate the fair present values of the following bonds, all of which pay inter
ID: 2706171 • Letter: C
Question
Calculate the fair present values of the following bonds, all of which pay interest semiannually, have a face value of $1,000, have 10 years remaining to maturity, and have a required rate of return of 11 percent.
The bond has a 5.4 percent coupon rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The bond has a 7.4 percent coupon rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The bond has a 11 percent coupon rate. (Do not round intermediate calculations.)
a.The bond has a 5.4 percent coupon rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Rate = 11%/2 = 5.5%
Nper = 10
PMT = 1000*5.4%*1/2 = 27
FV = 1000
Fair Present Value = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(5.5%,10,27,1000) = 788.95
Part B:
Rate = 11%/2 = 5.5%
Nper = 10
PMT = 1000*7.4%*1/2 = 37
FV = 1000
Fair Present Value = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(5.5%,10,37,1000) = 864.32
Part C:
Rate = 11%/2 = 5.5%
Nper = 10
PMT = 1000*11%*1/2 = 55
FV = 1000
Fair Present Value = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(5.5%,10,55,1000) = 1000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.