Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2013, the Mason Manufacturing Company began construction of a buil

ID: 2706451 • Letter: O

Question

On January 1, 2013, the Mason Manufacturing Company began construction of a building to be used as its office headquarters. The building was completed on September 30, 2014.

   



On January 1, 2013, the company obtained a $3 million construction loan with a 12% interest rate. The loan was outstanding all of 2013 and 2014. The company

On January 1, 2013, the Mason Manufacturing Company began construction of a building to be used as its office headquarters. The building was completed on September 30, 2014.

Explanation / Answer

For 2011:

Date Expenditure Average Accumulated Expenditure
1/1/2011 1,000,000 x 12/12 1,000,000
3/1/2011 600,000 x 10/12 500,000
6/30/2011 800,000 x 6/12 400,000
10/1/2011 600,000 x 3/12 150,000
Total: 2,050,000

Interest capitalized for 2011=2,050,000 x 10% = 205000
---------------------------------------...
3,000,000 x 10% = 300,000
4,000,000 x 6%= 240,000
6,000,000 x 8% = 480,000
Total= 1,020,000
---------------------------------------...
1,020,000 - 205,000= 815,000 (interest expense 2011)

(3,000,000 + 205000 = 3,205,000) this total goes to 2012
---------------------------------------...
other outstanding notes:

4,000,000 x 6% = 240,000
6,000,000 x 8% = 480,000
total:
10,000,000 720,000
weighted avg= 720,000/10,000,000 = 7.2%
2012

1/1/2012 3,205,000 x 9/9 = 3,205,000 (because the project completed Sep.2012,it's divided by 9)
1/31/2012 270,000 x 8/9 = 240,000
4/30/2012 585,000 x 5/9 = 325000
8/31/2012 900,000 x 1/9 = 100,000
Total = 3,870,000

from 3,870,000===> 3,000,000 x 10% = 300,000 x 10% x 9/12 = 22500
and remaining ==> 870,000 x 7.2% x 9/12 = 46980

interest capitalized in 2012 ==> 22,500 + 46980 = 271,980

1,020,000 - 271,980 = 748020 (interest expense 2012)
---------------------------------------...
Cost of Building = 3,205,000 + 270,000 + 585,000 + 900,000 + 271,980= 5,231,980

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote