The standard deviation of the rate of return on the market portfolio is 18%. Giv
ID: 2706917 • Letter: T
Question
The standard deviation of the rate of return on the market portfolio is 18%. Given that a well diversified portfolio has no unsystematic risk (i.e., 100% of the variation in the portfolio return is explained by the variation in the return of the market portfolio), determine
a. the standard deviation of return on a well diversified portfolio with a beta of .75
b. the standard deviation of return on a well diversified portfolio with a beta of 0
c. the beta of a well diversified portfolio having a standard deviation of 22.5 percent.
Explanation / Answer
a. Standard deviation of well diversified portfolio with beta of 0.75 = market portfolio's standard deviation * beta = 18%*0.75 = 13.5%
b. Standard deviation of well diversified portfolio with beta of 0 = market portfolio's standard deviation * beta = 18%*0 = 0%
c. Beta of well diversified portfolio with with standard deviation of 22.5% = diversified portfolio's standard deviation / market portfolio's standard deviation = 22.5% / 18% = 1.25
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.