On May 28, 2013, Pesky Corporation acquired all of the outstanding common stock
ID: 2707052 • Letter: O
Question
On May 28, 2013, Pesky Corporation acquired all of the outstanding common stock of Harman, Inc., for $540 million. The fair value of Harman's identifiable tangible and intangible assets totaled $596 million, and the fair value of liabilities assumed by Pesky was $170 million.
Pesky performed a goodwill impairment test at the end of its fiscal year ended December 31, 2013. Management has provided the following information:
Determine the amount of goodwill that resulted from the Harman acquisition. (Enter your answer in millions.)
Determine the amount of goodwill impairment loss that Pesky should recognize at the end of 2013, if any. (Enter your answers in millions.)
On May 28, 2013, Pesky Corporation acquired all of the outstanding common stock of Harman, Inc., for $540 million. The fair value of Harman's identifiable tangible and intangible assets totaled $596 million, and the fair value of liabilities assumed by Pesky was $170 million.
Pesky performed a goodwill impairment test at the end of its fiscal year ended December 31, 2013. Management has provided the following information:
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part 1:
Consideration = 540
Less Fair Value of Net Assets - Liabilities = 596 - 170 = 426
Goodwill = 114 million
Answer is 114 million.
Part 2:
Calculate Implied Goodwill:
Fair value of Harman, Inc. = 520
Fair value of Harman's net assets (excluding goodwill) = 460
Implied Value of Goodwill = 60
Calculate Impairment Loss:
Book Value of Goodwill = 114
Less Implied Value of Goodwill = 60
Impairment Loss = 54 million
Answer is 54 million.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.