The return on a portfolio that invests 40% in large-company stocks and 60% in lo
ID: 2707153 • Letter: T
Question
The return on a portfolio that invests 40% in large-company stocks and 60% in long-term government bonds is percent. The return on a portfolio that is equally invested in small-company stocks and Treasury bills is percent. (Do not include the percent signs (%). Round your answers to 2 decimal places, (e.g., 32.16.))
Investment Average Return Large-company stocks 13.2% Small-company stocks 18 Long-term corporate bonds 5.8 Long-term government bonds 5.5 U.S. Treasury bills 3.5 Inflation 4.1Explanation / Answer
The return on a portfolio that invests 40% in large-company stocks and 60% in long-term government bonds is
= 13.2% (0.4) + 5.5(0.6) = 5.2% + 3.3% = 8.5%
The return on a portfolio that is equally invested in small-company stocks and Treasury bills is
= 18%(0.5) + 3.5%(0.5) = 9% + 1.75% = 10.75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.