Capital Corporation, which has a target capital structure of 40 percent debt and
ID: 2707179 • Letter: C
Question
Capital Corporation, which has a target capital structure of 40 percent debt and 60 percent common equity, is evaluating an expansion project with an 8.5 percent IRR. The project costs $6 million, and any portion of it can be purchased. The firm expects to retain $4.8 million of earnings this year. It can raise up to $2 million in new debt with rd = 6%; all debt above $2 million will have rd = 8%; rs = 11%; and re = 14% for any amount of new common stock that is issued. If the firm's marginal tax rate is 35 percent, what is its optimal capital budget?
Explanation / Answer
Given The project costs $6 million and target capital structure of 40 percent debt and 60 percent common equity
Hence, Debt portion of capital = $6 million x 40% = $2.4 millions
Equity portion of capital = $6 million x 60% = $3.6 millions
Optimal Capital Budget is given below :
$2 million in new debt with rd = 6% ------> $2 millions.
$0.4 million of debt with rd = 8% ---------> $0.4 millions
---------------------------------------------------------------------------------
Debt portion (40%) -----------------------> $2.4 millions
Equity Raised is Retained earnings with Re = 14% = $3.6 millions.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Total Optimal capital budget = $ 6 millions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.