Set Up: Suppose that your firm finances its investments using $15 million, $65 m
ID: 2707336 • Letter: S
Question
Set Up:
Suppose that your firm finances its investments using $15 million, $65 million, $346 million, and $765
million in Retained Earnings, Preferred Equity, Common Equity, and Debt, respectively. Also, suppose
that your firm has a tax rate of 33%.
For Debt Financing, your firm has bonds with 7 years of maturity left, a par value of $1,000, an annual
coupon rate of 9.2%, and a current market price of $962.12. For Preferred Equity Financing, your firm's
preferred stock is worth $115.98 in the open market and pays a perpetual dividend of $21. For Common
Stock and Retained Earnings Financing, your firm's common equity paid an annual dividend last year of
$4, has a current market value of $67, and common equity dividend grow at a 10% rate per year.
Questions:
1.) Find the following:
a.) Cost of Debt Financing
b.) Cost of Preferred Equity Financing
c.) Cost of Retained Earnings Financing
d.) Cost of Common Stock Equity
2.) What is the firm's Weighted Average Cost of Capital?
Explanation / Answer
a.) Cost of Debt Financing
Before tax cost of debt = [Interest + (Par value - Net proceeds)]/1/2(Parvalue + Net Proceeds)
= [92 + (1000 - 962.12)] / 1/2(1000 - 962.12) = (92 + 37.88) / 981.06 = 129.88 /981.06 = 13.24 %
After tax cost of debt = 13.24 % x ( 1 - 0.33) = 8.87%
b)Cost of Preferred Equity Financing
Cost of Preferred equity = D/P = $21/ $115.98 = 18.106%
c.) Cost of Retained Earnings Financing
Ke = D1 / Po + g = $4, (1.1) / $67 + 10% = 6.57 + 10 = 16.57% approx
d.) Cost of Common Stock Equity
Ke = D1 / Po + g = $4, (1.1) / $67 + 10% = 6.57 + 10 = 16.57% approx
What is the firm's Weighted Average Cost of Capital?
Given, Investments are $15 million, $65 million, $346 million, and $765
million in Retained Earnings, Preferred Equity, Common Equity, and Debt, respectively.
Total Capital = 15 + 65 + 346 + 765 = 1191
% of each capital investment is as below
Retained Earnings = 15 / 1191 = 0.0126
Preferred Equity = 65 / 1191 = 0.0546
Common Equity = 346 / 1191 = 0.2905
Debt = $765 / 1191 = 0.6423
WACC = 8.87%(0.6423) + 16.57% ( 0.2905) + 18.106% (0.0546) + 16.57% (0.0126) = 11.7081 = 11.71% (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.