A stock is trading at $80 per share. The stock is expected to have a year-end di
ID: 2707351 • Letter: A
Question
A stock is trading at $80 per share. The stock is expected to have a year-end dividend of $4 per share (D1 = 44), and it is expected to grow at some constant rate g throughout time. The stocks required rate of return is 14% (assume the market is in equilibrium with the required return equal to expected return). What is your forecast of g?
A stock is trading at $80 per share. The stock is expected to have a year-end dividend of $4 per share (D1 = 44), and it is expected to grow at some constant rate g throughout time. The stock's required rate of return is 14% (assume the market is in equilibrium with the required return equal to expected return). What is your forecast of g?Explanation / Answer
expected rate of return = expected dividend + expected growth rate
Rs = D1/Po + g
0.14 = 4/80 + g
0.14 = 0.05 + g
g = 0.09 = 9%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.