Clive Inc. has been busy analyzing a new product. Thus far, management has deter
ID: 2707499 • Letter: C
Question
Clive Inc. has been busy analyzing a new product. Thus far, management has determined that an OCF of $218,200 will result in a zero net present value for the project, which is the minimum requirement for project acceptance. The fixed costs are $329,000 and the contribution margin per unit is $216.40. The company feels that it can realistically capture 2.5% of the 110,000 unit market for this product. The tax rate is 34% and the required rate of return is 11%.
Should the company develop the new product? Why or why not?
Explanation / Answer
110,000*.0275=2,750 units.
2,750units * 216.40= $595,100
($595,100-$329,000)(1-.34)=$175,626 OCF
Doesn't appear OCF is high enough so the company should not do project.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.