Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $45,000 and requir
ID: 2707543 • Letter: Y
Question
Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $45,000 and requires $11,500 in maintenance for each year of its 3-year life. After three years, this machine will be replaced. The machine falls into the MACRS 3-year class life category. Assume a tax rate of 34 percent and a discount rate of 12 percent.
If the lathe can be sold for $4,500 at the end of year 3, what is the after-tax salvage value? (Round your answer to 2 decimal places.)
Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $45,000 and requires $11,500 in maintenance for each year of its 3-year life. After three years, this machine will be replaced. The machine falls into the MACRS 3-year class life category. Assume a tax rate of 34 percent and a discount rate of 12 percent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Book Value at the End of 3 Years = 45000*7.41% = 3334.5
Gain on Sale of Machine = 4500 - 3334.5 = 1165.5
Tax on Gain = 1165.5*.34 = 396.27
After Tax Salvage Value = Sales Value - Tax on Gain = 4500 - 396.27 = 4103.73
Answer is 4103.73.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.