Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Erna Corp. has 4 million shares of common stock outstanding. The current share p

ID: 2707881 • Letter: E

Question

Erna Corp. has 4 million shares of common stock outstanding. The current share price is $83, and the book value per share is $8. Erna Corp. also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $90 million, has a coupon rate of 6 percent, and sells for 98 percent of par. The second issue has a face value of $60 million, has a coupon rate of 7 percent, and sells for 106 percent of par. The first issue matures in 21 years, the second in 3 years.

Suppose the most recent dividend was $5.50 and the dividend growth rate is 5 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average of that implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 35 percent. What is the company

Erna Corp. has 4 million shares of common stock outstanding. The current share price is $83, and the book value per share is $8. Erna Corp. also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $90 million, has a coupon rate of 6 percent, and sells for 98 percent of par. The second issue has a face value of $60 million, has a coupon rate of 7 percent, and sells for 106 percent of par. The first issue matures in 21 years, the second in 3 years.

Suppose the most recent dividend was $5.50 and the dividend growth rate is 5 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average of that implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 35 percent. What is the company

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


Cost of Debt


First Bond:


Nper = 21*2 = 42

PMT = 1000*6%*1/2 = 30

PV = 1000*.98 = 980

FV = 1000

Rate = ?


After Tax Cost of First Bond = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(42,30,-980,1000)*2*(1-.35) = 4.011%


Second Bond:


Nper = 3*2 = 6

PMT = 1000*7%*1/2 = 35

PV = 1000*106% = 1060

FV = 1000

Rate = ?


After Tax Cost of First Bond = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(6,35,-1060,1000)*2(1-.35) = 3.138%


Cost of Equity = D1/Current Selling Price + Growth Rate = 5.50*(1+.05)/83 + .05 = 11.958%


Value of Bond 1 = 90000000*98% = 88200000


Value of Bond 2 = 60000000*106% = 63600000


Value of Equity = 4000000*83 = 332000000


Total Value = 88200000 + 63600000 + 332000000 = 483800000


WACC = After Tax Cost of Debt*Weight of Debt + Cost of Equity*Weight of Equity = (4.011*88200000/483800000 + 3.138*63600000/483800000) + 11.958*332000000/483800000 = 9.35%


Answer is 9.35%


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote