Your company is considering an investment with the following expected cash flows
ID: 2708339 • Letter: Y
Question
Your company is considering an investment with the following expected cash flows:
Initial Investment = $407,596
Operating Cash Flows = $73,428 per year
Terminal Cash Flow = $11,872.
The company's WACC is 11% for similar risk projects. The proposed project would have an expected life of 9 years. Your boss asks you to do the analysis. You would tell your boss this proposed project ___ because ____.
is acceptable; NPV is about $3,620
is acceptable; NPV is zero
should be rejected; NPV is about -$5,660 [negative $5,660].
should be rejected; NPV is zeroo
is acceptable; NPV is about $3,620
is acceptable; NPV is zero
should be rejected; NPV is about -$5,660 [negative $5,660].
should be rejected; NPV is zeroo
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
NPV = -407596 + 73428/(1+.11)^1 + 73428/(1+.11)^2 + 73428/(1+.11)^3 + 73428/(1+.11)^4 + 73428/(1+.11)^5 + 73428/(1+.11)^6 + 73428/(1+.11)^7 + 73428/(1+.11)^8 + 73428/(1+.11)^9 + 11872/(1+.11)^9 = 3619.85 or 3620
Option A (is acceptable (NPV is about $3,620) is the correct answer.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.