You are interested in buying a stock that has a price of $72. You have projected
ID: 2709383 • Letter: Y
Question
You are interested in buying a stock that has a price of $72. You have projected that next year there is: a 10% probability the stock will equal $1, a 20% probability the stock will equal $44, a 30% probability the stock will equal $83, a 30% probability the stock will equal $95, and a 10% probability the stock will equal $150. Answer the following (showing all work):
(a) what is the expected return on the stock if you buy today and sell next year?
(b) what is the expected standard deviation of the stock?
Explanation / Answer
expected value after one year = 10%*1 + 20%*44 + 30%*83 +30%*95 + 10%*150 = 77.3
a return = 77.3/72-1 = 7.36%
b.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.