Stellar Plastics is analyzing a proposed project with annual depreciation of $19
ID: 2709416 • Letter: S
Question
Stellar Plastics is analyzing a proposed project with annual depreciation of $19,500 and a tax rate of 34 percent. The company expects to sell 12,000 units, plus or minus 5 percent. The expected variable cost per unit is $3.20plus or minus 4 percent, and the expected fixed costs are $30,000plus of minus 2 percent. The sales price is estimated at $7.50 a unit, plus or minus 4 percent. What is the operating cash flow for a sensitivity analysis using total fixed costs of $31,000?
A.) $19,580
B.)$20,226
C.) $27,210
D.) $21,237
E.) $37,540
Explanation / Answer
Depreciation = 19500
Tax rate = 34%
Sales = 12000 +/- 5%
Sales Price = 7.50 per unit +/- 4%
Variable cost = 3.20 per unit + / - 4%
Fixed costs = 30000 + / - 2%
Given Fixed costs are $ 31000 ===> variance = (31000-30000)/30000 * 100 = 3.33% or 1.33% above the maximum variance limit.
Sales in Units = 12000 * 1.05 * 1.01333 = 12767.958 or 12768 units
Sales Price = 7.5 * 1.04 * 1.013333 = 7.9039974 or $7.90
Variable cost = 3.2 * 1.04 * 1.013333 = 3.37237 or 3.37
Sales
12768 * 7.90
100867
Variable cost
12768 * 3.37
43058
Fixed Cost
31000
Deprecition
19500
EBT
7309
Tax
34%
2485
Net Income
4824
Operating cash flow
4824+19500
24324
The answers provided are not being arrived at by using any of the variations. This is the possible solution.
Sales
12768 * 7.90
100867
Variable cost
12768 * 3.37
43058
Fixed Cost
31000
Deprecition
19500
EBT
7309
Tax
34%
2485
Net Income
4824
Operating cash flow
4824+19500
24324
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.