Assume your organization has 100 patients analyzed in the following manner. 15 –
ID: 2709620 • Letter: A
Question
Assume your organization has 100 patients analyzed in the following manner.
15 – Medicare patients who pay $2,000 per diagnosis
25 – Medicaid patients who pay $1,800 per diagnosis
20 – Managed Care patients who pay charges minus a 20% discount
10 – Managed Care patients who pay charges minus a 25% discount
10 – Private insurance patients who pay charges
10 – Charity Patients who pay nothing
10 – Bad debt patients who pay nothing
Your organization’s average cost per patient is $3,750. Calculate the charge necessary to recover your cost. See cost-shifting problem Provide your answers in Microsoft Excel and show all of your work.
Explanation / Answer
TOTAL NO.OF PATIENTS=100
COST PER PATIENT=$3,750
TOTAL COST TO BE RECOVERED=$3,750*100=$3,75,000
LET THE CHARGE FROM EACH PATIENT BE X
PAYMENT RECEIVED:
THEREFOR $75,000+24.5X=$3,75,000
24.5X=3,00,000
X=$12,245
THE CHARGE NECESSARY TO RECOVER THE COST IS $ 12,245
NO.OF PATIENTS AMOUNT($) 15 30,000 25 45,000 20 20*X-20%=16X 10 10*X-25%=7.5X 10 X 10 - 10 - TOTAL 75,000+24.5XRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.