Suppose that a firm has, as of this year, an Earnings Before Interest and Taxes
ID: 2709789 • Letter: S
Question
Suppose that a firm has, as of this year, an Earnings Before Interest and Taxes of $117 million, Depreciation of $10 million, has bought $25 million in machinery, has sold $12 million in old machinery for cash, has had an increase in Accounts Receivables by $3 million, an increase in (all) Current Liabilities by $4 million, an increase in interest-bearing Current Liabilities of $3 million, an increase in non-interest-bearing Current Liabilities of $1 million, has 7.25 million shares of common stock outstanding, has 1 million shares of preferred stock outstanding each with a par value of $35, and total long term debt worth $55 million. Also, this firm has a Weighted Average Cost of Capital of 12% and the firm's Free Cash Flows grow at a constant, annual rate of 6%. How much is this firm's residual, or Common value currently worth?
$413.38 million
$581.18 million
$804.91 million
$1,103.21 million
a.$413.38 million
b.$581.18 million
c.$804.91 million
d.$1,103.21 million
Explanation / Answer
we know that the Free cash flows = EBIT (1-tax rate) + depreciation - net working capital - capital expenditure
Here there is no tax rate given , therefore tax rate = 0%
Depreciation = $10 million
and Net Capital expenditure = Purchese of New machinery - sale of old machinery = $25 million - $12 million
new capital expenditure = $13 million
Also Net working capital = Increase in accounts receivables - Increase in accounts payables
NWC = $3 million - $4 million = -$1 million
Hence Free Cash Flows = $(117 + $10 +$1 - $13) million = $115 million
Weighted average cost of capital = 12%
and growth in free cash flows = 6%
Hence Value of residual equity = $115 million / (12% - 6%) = $2031.67 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.