Suppose that a recently-healthy firm has just defaulted, has been liquidated, an
ID: 2709959 • Letter: S
Question
Suppose that a recently-healthy firm has just defaulted, has been liquidated, and where the firm's assets were worth $100 million before the liquidation. Also suppose that the firm had, at the time of its liquidation, $12 in preferred stock claims, $45 million in debt claims, $65 million in common stock claims, and that the liquidation process racked up a total of $10 million in legal and administrative expenses. Past which recovery rate would common stock investors start to receive proceeds from the liquidation process?
37%
50%
67%
83%
a.37%
b.50%
c.67%
d.83%
Explanation / Answer
Proceeds from total assets = 100 Million - Liquidation cost
= 100 million - 10 million i.e 90 million
Amount left over for common stockholders = 90 million -45million-12 million i.e 33 million
Recovery rate for common stockholders investors = 33 million /65million i.e 50 percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.