A project that provides annual cash flows of $16,600 for eight years costs $72,0
ID: 2710400 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $16,600 for eight years costs $72,000 today.
What is the NPV for the project if the required return is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the NPV for the project if the required return is 19 percent? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
NPV when required rate is 7%
NPV=Cash Inflow - Cash Outflow
Cash Inflow=16600*5.9713
=99,123.58
NPV=Cash Inflow-Cash Outflow
=99,123.58-72,000
=$27123.58
NPV when require rate is 19%
NPV =Cash Infow - Cash Outflow
Cash Inflow=16600*3.9544
=65643.04
NPV=Cash Inflow- Cash Outflow
=65643.04-72,000
=-$6356.96
Indifferent Discount rate
NPV Should be Zero divide the cost with the annual cash flow.
=$72000/$16600
=4.33734939%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.