3.4. Heath Corporation stock has a of 1.25 and it will pay a dividend of $1.60 n
ID: 2710472 • Letter: 3
Question
3.4. Heath Corporation stock has a of 1.25 and it will pay a dividend of $1.60 next year. The following table shows the various possible economic situations.
State of the economy
for the next year
Probability
Expected return
of the market
Good
60%
25%
Fair
30%
10%
Poor
10%
-10%
The current riskless rate is 4%. The expected long-term rate of growth of Heath is 7%. Find the value of its common stock. Hint: Assume that the predictions of the economy are short-term, perhaps over the next year. Also, assume that the growth of the dividends are long term, perhaps forever.
($12.08 ) .--- >>> (ANSWER IS INDICATED FOR GUIDANCE) I NEED SOLUTIONS! THANKS!!!
NOTE: PLEASE HAVE ALL ANSWER IN WORD OR EXCEL FORMAT(EDITABLE FORMAT). NO IMAGE ATTACHMENT, PLEASE!
State of the economy
for the next year
Probability
Expected return
of the market
Good
60%
25%
Fair
30%
10%
Poor
10%
-10%
Explanation / Answer
Expected market return = 0.60 * 25% + 0.30 * 10% + 0.10 * (-10%)
= 17%
Required rate of return = Riske free rate + beta * (Market return - Risk free rate)
= 4% + 1.25 * (17% - 4%)
= 20.25%
Stock price = Dividend to be paid next year / (Required rate of return - Long-term growth rate)
= $1.60 / (20.25% - 7%)
= $12.08
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.