3.7. Eden Autos has = 1.5. It is interested in buying Attlee Tires which has = 1
ID: 2710474 • Letter: 3
Question
3.7. Eden Autos has = 1.5. It is interested in buying Attlee Tires which has = 1.1. Eden believes that after the acquisition, its will become 1.4. The expected after-tax earnings from Attlee will be $23 million for the first year, but this figure will continue to increase by 5% per year in future. The expected return on the market is 13%, and the riskless rate is 4%. Find the amount that Eden should spend on this acquisition.
I NEED SOLUTIONS! THANKS!!!
NOTE: PLEASE HAVE ALL ANSWER IN WORD OR EXCEL FORMAT(EDITABLE FORMAT). NO IMAGE ATTACHMENT, PLEASE!
Explanation / Answer
Expected return = Rf+×Rp
Rf is risk free return
Rp is risk premium
= 4%+×1.4×(13%-4%)
= 16.6%
Investment value:
= $23 million÷(16.6%-5%)
= $198.28 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.