You buy a(n) 6.6% coupon, 7-year maturity bond for $964. A year later, the bond
ID: 2710721 • Letter: Y
Question
You buy a(n) 6.6% coupon, 7-year maturity bond for $964. A year later, the bond price is $1,104. Assume coupons are paid once a year and the face value is $1,000.
What is the new yield to maturity on the bond (one year from now)?
What is your bond's rate of return over the year?
You buy a(n) 6.6% coupon, 7-year maturity bond for $964. A year later, the bond price is $1,104. Assume coupons are paid once a year and the face value is $1,000.
What is the new yield to maturity on the bond (one year from now)?
What is your bond's rate of return over the year?
Explanation / Answer
You buy a(n) 6.6% coupon, 7-year maturity bond for $964. A year later, the bond price is $1,104. Assume coupons are paid once a year and the face value is $1,000.
What is the new yield to maturity on the bond (one year from now)?
YTM = rate(nper,pmt,pv,fv)
Nper (indicates the period) = 7-1= 6
PV (indicates the price) = 1104
PMT (indicate the annual payment) = 1000*6.6% = 66
FV (indicates the face value) = 1000
Rate (indicates YTM) = ?
YTM = rate( 6,66,-1104,1000)
YTM = 4.58%
What is your bond's rate of return over the year?
Bond's rate of return over the year = (Coupon + Current Price - purchase price)/purchase price
Bond's rate of return over the year = (66+1104-964)/964
Bond's rate of return over the year = 21.37%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.