You plan to invest in a Hedge Fund, which has total capital of $500 million inve
ID: 2711162 • Letter: Y
Question
You plan to invest in a Hedge Fund, which has total capital of $500 million invested in 5 stocks:
Stock Investment Beta
A $140mil 0.5
B 120mil 2.0
C 100mil 4.0
D 80 mil 1.0
E 60 mil 3.0
The risk free rate is 4.87% and you believe the following probability distribution for future market returns is realistic:
Probability Market Return
0.1 4%
0.2 5
0.4 7
0.2 9
0.1 10
What is the market required return of the fun portfolio?
Explanation / Answer
First, we need to calculate portfolio beta which is calculated as follows:
Hence porfolio beta is 1.94
Now we need to calculate market return which is as follows:
7%
Hence the market return Rm = 7%
Risk Free return Rf = 4.87%
Portfolio Beta is 1.94
Hence required return of portfolio as per CAPM is given as Rf + beta*(Rm-Rf) = 4.87 + 1.94*(7-4.87) = 9%
Hence market required return on the portfolio is 9%
Stock Investment Proportion of Investment Beta Weighted average beta A 140 0.28 0.5 0.14 B 120 0.24 2 0.48 C 100 0.2 4 0.8 D 80 0.16 1 0.16 E 60 0.12 3 0.36 500 1.94Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.