Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1 2015, Patterson Inc. issued $100,000, 12% bonds for $104,974. The m

ID: 2711843 • Letter: O

Question

On January 1 2015, Patterson Inc. issued $100,000, 12% bonds for $104,974. The market interest rate on January 1, 2015 was 10%. Interest is payable annually on December 31. The maturity date of the bonds is December 31, 2017. Please answer the following questions.

Prepare the premium amortization table from 1/12015 to 12/31/2017.

Prepare the journal entry on December 31, 2015, based on US GAAP and IFRS, respectively.

Prepare bonds section in the 2015 balance sheet, based on US GAAP and IFRS, respectively.

Explanation / Answer

Patterson Inc

Date

Interest paid

Effective interest rate for ANNUAL period

Interest expense

Amortization of premium

Present value of bonds

1/1/2015

$104974

31/12/2015

$12000

10%

$10497

$1503

$103471

31/12/2016

$12000

10%

$10347

$1653

$101818

31/12/2017

$12000

10%

$10182

$1818

$100000

Interest payment Paid annually
   = $100,000 x 12%
   = $12,000   
  
Effective interest rate = Market interest rate = 10%
  

Interest expense
   = Present value of bonds at the beginning of the period
         x Effective interest rate for the period

      [1/1/2015 - 31/12/2015] --> $104974 x 10% = $10497
      [1/1/2016 - 31/12/2016] --> $103471 x10% = $10347
     [1/1/2017 - 31/12/2017] --> $101818 x10% = $10182
Amortization of premium on bonds
   = Interest paid - Interest expense

      [1/1/2015 -31/12/2015] --> $12000-10497 = $1503
      [1/12/2016 - 31/12/2016] --> $12000 - $10347 = $1653
      [1/12/2017 - 31/12/2017] --> $12000 - $10182 = $1818

Ending present value of bonds
   = Beginning present value of bonds
          - Amortization of premium on bonds

      [1/1/2015 - 31/12/2015] --> $104974 - $1503 = $103471
      [1/1/2016 - 31/12/2016] --> $103471 - $1653 = $101818

      [1/1/2017 - 31/12/2017] --> $101818 - $1818 = $100000

As per US GAAP AND IFRS

Bonds are presented on the balance sheet at the present value of future interest and principal payments, which generally equal the cash received by the issuer.

Discounts and premiums on bonds are amortized over the life of the bond using the effective-interest method.

JOURNAL ENTRY ON 2015

CASH A/C    DR                                        $1,04,974

TO BONDS PAYABLE                                           $ 1,00,000

TO PREMIUM ON BONDS PAYABLE                        $     4,974                  

INTEREST EXPENSES   DR                         $10,497

PREMIUM ON BONDS PAYABLE DR              $ 1503

           TO CASH                                                       $12,000

                                 Patterson Inc BALANCE SHEET

LONG TERM LIABILITIES

BONDS PAYABLE                                      1, 00,000

ADD:PREMIUM ON BONDS PAYABLE     4,974                   1,04,974

Date

Interest paid

Effective interest rate for ANNUAL period

Interest expense

Amortization of premium

Present value of bonds

1/1/2015

$104974

31/12/2015

$12000

10%

$10497

$1503

$103471

31/12/2016

$12000

10%

$10347

$1653

$101818

31/12/2017

$12000

10%

$10182

$1818

$100000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote