Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cas
ID: 2712133 • Letter: S
Question
Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.76 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debtequity ratio of .85, a cost of equity of 11.6 percent, and an aftertax cost of debt of 4.4 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual project the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of 1 percent to the cost of capital for such risky projects.
What is the maximum initial cost the company would be willing to pay for the project?
Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.76 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debtequity ratio of .85, a cost of equity of 11.6 percent, and an aftertax cost of debt of 4.4 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual project the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of 1 percent to the cost of capital for such risky projects.
Explanation / Answer
debtequity ratio =.85
weight of equity=1/(1+debtequity ratio)=1/1.85=.54
weight of debt=1-.54=.46
aftertax cost of debt = 4.4%=.044
cost of equity =11.6%=.116
cost of capital=.54*.116+ .46*.044+1%(adjustment factor of +1 percent to the cost of capital for such risky projects)
cost of capital=0.08288+.01 = 0.09288
Savings Present value=$1.76/( 0.09288-.03) million=$27.99 million
Thus maximum intial cost the company would be willing to pay for the project is $27.99 million.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.