Maggie wins the lottery and is awarded 500,000 at the beginning of each quarter
ID: 2712741 • Letter: M
Question
Maggie wins the lottery and is awarded 500,000 at the beginning of each quarter for the next 20 years. The government takes 40% of her winnings and she spends 90% of what is left. The remainder is put into a special account with an insurance company that guarantees 7% compounded monthly for the first 10 years and 4% compounded 6 times a year for the following 10 years. At the end of 20 years the accumulated value in the account is used to purchase a perpetuity-immediate with semi-annual payments of X based on a force of interest of 6% per year. Find X.Explanation / Answer
Lottery awared at the begining of each quarter =$500,000
amount left to Maggie after payment to government =$500,000*60%
=$300,000-------(A)
Amount left for savings after maggie spending 90% of A =$300,000*10% =$30,000.
Amount deposited at the begining of the quarter for each of next 20 years.
For the first 10 years, the amount is compounded monthly at 7%.
So,the future value of $30,000 deposited each quarter with a monthly compounding interest rate of 7% is given by the formula :
A = R * [(1+i)n -1]/i
A= maturity amount at the end of year 10, R is the quarterly deposit =$30,000
i = interest rate =7%/12 =0.005833
n=number of times the deposit is made =4*10 =40
Substituting the values in the formula A=$30,000[(1+0.005833)40-1]/0.005833
=$1347144.654.
This amount is compounded 6 times a year for the next 10 years.
A=P(1+r/100)n is the formula for calculation of compounded interest.
Here P =$1347144.654.
n=6*10 = 60
r=4% =(4%/12)*2
=0.0066667
Substituting the values in the formula A =$1347144.654. * (1+0.0066667)60
=$2007037.681-------------(A)
For the next 10 years quarterly deposit is $30,000 and the interest earned is 4% compounded 6 times a years, the maturity amount is arrived by using the formula :
A = R * [(1+i)n -1]/i
A= maturity amount at the end of year 10, R is the quarterly deposit =$30,000
i = interest rate =(4%/12)*2 =0.0066667
n=number of times the deposit is made =4*10 =40
Substituting the vlaues in the formula A=$30,000*[(1+0.0066667)40 -1]/0.0066667
=$1370026.249----(B)
Total amount received at the end of 20 years =A+B
=$3,377,063.93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.