You have the following information on Davidsons Corp. (1) The firm\'s bonds have
ID: 2713414 • Letter: Y
Question
You have the following information on Davidsons Corp. (1) The firm's bonds have a maturity of 20 years, a 8.00% annual coupon, a par value of $1,000, and a market price of $1,075.00. (2) The company’s average tax rate is 40%. (3) The stock's beta is 1.20, the risk-free rate is 4.50%, and the market risk premium is 5.50%. (4) The company has a capital structure that consists of 35% debt and 45% common equity. What is the company's WACC?
8.74%
9.53%
9.18%
7.52%
8.13%
1.8.74%
2.9.53%
3.9.18%
4.7.52%
5.8.13%
Explanation / Answer
Expected return = Rf+×Rp
Rf is risk free return
Rp is risk premium
= 4.5%+1.20×5.50%
= 11.1%
WACC:
= 11.1%×0.65+4.37%×0.35
= 8.74%
Face value (FV) $ 1,000.00 Coupon rate 8.00% Number of compounding periods per year 2 Interest per period (PMT) 40.00 Bond price (PV) $ (1,075.00) Number of years to maturity 20 Number of compounding periods till maturity (N) 40 Bond Yield to maturity RATE(NPER,PMT,PV,FV)*2 Bond Yield to maturity 7.28% (Pre-tax cost of debt) Bond Yield to maturity 4.37% (After-tax cost of debt) 7.28%*(1-40%)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.